Centrálna VS Lokálna rekuperácia

Pre vetranie a prísun čerstvého vzduchu do celého domu alebo viacerých miestností je vhodnejšie použiť centrálnu rekuperáciu vzduchu, ktorá zároveň zamedzí vzniku vlhkosti a následne aj neduhov s tým spojených. Vďaka kvalitnému zatepleniu objektov došlo k minimalizácii prirodzeného vetrania, ktoré bolo spôsobené netesnosťami. Dochádza tak ku zvyšovaniu koncentrácií CO2 a potrebe zabezpečenie pravidelného prísunu čerstvého vzduchu. Rekuperácia vám ponúka jedno z najlepších riešení.

Vďaka udržiavaniu stálej klímy v celom dome, je docielené stálej vlhkosti a zároveň zamedzené prenikaniu vlhkosti do celého domu.

Oproti tomu decentrálne rekuperačné jednotky alebo tiež izbové rekuperačné jednotky sú určené pre jednotlivé miestnosti a inštalujú sa priamo do steny (cez stenu). Jednoduchá inštalácia priamo do otvoru v stene umožňuje využitie aj v miestach, kde nie je možné inštalovať rozvody ventilácie alebo v prípade, že chcete zlepšiť vzduch v interiéri a zároveň efektívne bojovať proti vysokej vlhkosti, prípadne vymeniť súčasný ventilátor. Jedno z najčastejších použitie je u miestností, ktoré majú okná do rušných ulíc plných prachu a iných nečistôt. Býva tak obmedzená možnosť pravidelného vetrania obyčajným oknom.


Decentrálne či izbové rekuperácie sú v mnohých variantoch a zaujímavých dizajnoch. Nemusíte mať strach, že by boli nejako hlučné, vo väčšine prípadov majú tiež intuitívne ovládanie.


 

Porovnanie centrálnej a distribuovanú rekuperácia vzduchu v bodoch:

  • Vetranie celého domu (viac miestností) x vetranie jednej miestnosti
  • Inštalácia ventilačného potrubia x montáž do steny
  • vyšší výkon a účinnosť pri výmene vzduch x nižšia obstarávacia cena


 

Výhody rekuperačných jednotiek:

  • zníženie tepelných strát budovy / miestností
  • pravidelný prísun čerstvého vzduchu zbaveného prachu a alergénov (v závislosti od zvoleného typu filtra)
  • zníženie vlhkosti
  • výmena vzduchu nezávisle na vonkajších podmienkach


 

Nevýhody rekuperácie:

  • nutná pravidelná údržba